Projekt koncepcyjny wykonania instalacji fotowoltaicznej w nieruchomości Kondratowicza 22 w Warszawie

Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej Kondratowicza 22 w Warszawie poszukuje  podmiotu, który wykona  projekt koncepcyjny  budowy instalacji fotowoltaicznej dla nieruchomości Wspólnoty Mieszkaniowej Kondratowicza 22 w Warszawie. Oferty prosimy składać e-mailem ( biuro.highrise@gmail.com)   do dnia 30 pażdziernika 2014r. Konkurs nie jest organizowany w oparciu o przepisy ustawy o zamówieniach publicznych. Konkurs może zostać unieważniony bez podania przyczyn.    

4 Replies to “Projekt koncepcyjny wykonania instalacji fotowoltaicznej w nieruchomości Kondratowicza 22 w Warszawie”

 1. Tadeusz

  Witam.
  Nie jestem projektantem, ale zajmuję się zarządzaniem nieruchomościami, a ostatnio zainteresowałem się programem „PROSUMENT”.
  Zwracam się do Państwa z zapytaniem, w jaki sposób, jako Wspólnota Mieszkaniowa, chcecie zaopatrywać w prąd pochodzący z zainstalowanych paneli fotowoltaicznych, poszczególnych właścicieli.
  Wspólnota może odpowiadać praktycznie za części wspólne budynku, a z tego co wiem to instalacja elektryczna w mieszkaniach jest przeznaczona do wyłącznego użytku przez właściciela. Do tego każdy ma zawartą oddzielnie umowę z dostawcą prądu. Nie wydaje mi się, że instalacja będzie służyła tylko dla oświetlania klatek schodowych. Zastanawiałem się o potraktowaniu liczników poszczególnych właścicieli jako podliczników, a umowa z dostawcą zewnętrznym będzie zawarta przez Wspólnotę. Z tym, że obawiam się o poprawność prawną, gdyż zgodnie z interpretacjami sądowymi wspólnota może zarządzać tylko elementami wspólnymi. Ponadto, jeżeli już uda się potraktować instalację elektryczną w ten sam sposób jak instalację wodociągową, to czy nowe Prawo energetyczne nie stoi temu na przeszkodzie. Chodzi o rozliczanie, już nie tylko energii dostarczonej przez zewnętrznego dostawcę, ale jeszcze rozliczanie energii pobranej z instalacji fotowoltaicznej. Dodatkowo mniemam, że jak powstaną warunki prawne, będziecie Państwo chcieli sprzedawać ewentualne nadwyżki prądu do sieci. Kto to wszystko będzie rozliczał, kto będzie fakturował, nie wspomnę już o windykacji.
  Bardzo proszę o kilka słów czy w/w zagadnienia były przemyślane w Państwa zamierzeniach.
  Jak macie to Państwo jakoś rozpracowane, bardzo bym prosił o uświadomienie.
  Z wyrazami szacunku
  Tadeusz Babicz
  tel. 514 326 706
  Jestem ze Skarżyska-Kamiennej, ale jak by trzeba było zamelduję u Państwa – oczywiście jak na to wyrazicie zgodę i chęci.

 2. Stanisław Jaszczuk Post author

  Szanowny Panie,

  na wstępie przepraszam, że  tak długo nie udzieliłem odpowiedzi na przedstawione przez Pana słuszne wątpliwości. Nasza administracja nie proponuje wspólnotom mieszkaniowym budowania instalacji fotowolaticznych  wspólnotym mieszkaniowym, który zużywają niewielkie ilości energii elektrycznej w nieruchomości wspólnej. Projekt dotyczy nieruchomości  wspólnej Kondratowicza 22 w Warszawie, w której roczne zużycie energii wynosi  około 70 000,00 zł.  Naszym zdaniem wykonanie instalacji fotowoltaicznej dla tej nieruchomości wspólnej może być opłacalne.    

   

   

   

 3. Tadeusz

  Myślałem, że dostanę jakiś sygnał na moją pocztę e-mailową: „tadekbabicz@poczta.pl”. Niemniej jednak chciałbym zaznaczyć, że chyba zostałem źle zrozumiany.
  Wyrażę się wprost.
  Jak Państwo realizujecie inwestycję dotyczącą lokali mieszkalnych, które nie stanowią części wspólnej Państwa Wspólnoty Mieszkaniowej?
  Prawo nie zezwala na realizowanie przez wspólnoty mieszkaniowe przedsięwzięć nie dotyczących elementów wspólnych, mimo, że zamierzana inwestycja ulokowana ma być na części nieruchomości przynależnej do części wspólnej. Poszczególni członkowie wspólnoty (oddzielni właściciele lokali) nie będą mogli korzystać z tej energii zgodnie z prawem.
  Pozdrawiam
  Tadeusz Babicz
  tel.514326706

 4. Stanisław Jaszczuk Post author

  Zgadzam się z Pana opinią. Budowa instalacji fotowoltaicznej jest proponowana przez mnie wspólnocie mieszkaniowej, która ponosi bardzo wysokie koszty energii elektrycznej. Obecnie jest wykonywany projekt koncepcyjny budowy tej instalacji.

  Pozdrawiam
  Stanisław Jaszczuk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *